Med stor och soldränkt balkong i njutbara sydöst erbjuds denna trivsamma och renoverade lägenhet till försäljning. Lägenheten har två sovrum, rymligt vardagsrum med vidsträckt balkong, köksvrå och badrum. Med närhet till sjön Lilla Le och med gångavstånd till både naturen och dess trevliga promenadstråk, centrala bekvämligheter med både butiker och restauranger passar denna bostad både som permanentboende och fritidsbostad. Lägenheten ligger i anslutning till Hotell Dalsland som erbjuder både restaurang, sportbar, pool och bastu. 500 meter gångavstånd till tågstationen. Tågförbindelse till Olso och Göteborg flera gånger om dagen! Stort utbud av flera lägenheter till salu i samma byggnad finns på www.flinksfast.se !
-
Planlösning
Hall – Innanför ytterdörren öppnar hallen upp och på höger hand finns gott om utrymme till förvaring av ytterkläderna. Från hallen beträds vardagsrummet på vänster hand och rakt fram nås köksvrå, badrum och två sovrum.
Vardagsrum – På vänster hand om hallen beträds det rymliga vardagsrummet som erbjuder plats för både soffgrupp och mindre matsalsmöbel. Utrymmet är inrett med grått laminatgolv, vitmålade väggar och vitmålat tak. Med stora fönsterpartier mot sydöst bjuds fantastiskt dagsljus in i rummet och med enkla steg beträds den vidsträckta balkongen.
Balkong – En rymlig balkong med gott om utrymme för flera möblemang och en härlig vy att blicka ut över när 11-kaffet avnjuts i solen.
Köksvrå – Vidare från hallen nås en köksvrå utrustad med ett mindre kylskåp och mindre spishäll. Köksinredningen är vit med träfärgade detaljer och bakom arbetsytan finns ett stänkskydd i borstat stål.
Sovrum 1 – Ett rymligt sovrum med utrymme för dubbelsäng och förvaring i anslutande klädkammare. Rummet är inrett med laminatgolv, vitmålade väggar och vitmålat tak.
Sovrum 2 – Ett mindre sovrum med utrymme för. Rummet är inrett med laminatgolv, vitmålade väggar och vitmålat tak.
Badrum – Ett rymligt badrum utrustat med vägghängd toalettstol, handfat och dusch. Rummet är inrett med ny våtrumsmatta på golv i mörkgrå nyans, väggarna har vit vävtapet med mönstrad våtrumsmatta i duschhörnan.
-
Övriga upplysningar
Samfällighetsförening – Fastigheten har andel i gemensamhetsanläggningar Dals-ED GA:8 och samfällighet Dals-ED S:2 vilka förvaltas av Lilla Lee samfällighetsförening.
Avgift – Månadsavgift på 3995 kr betalas till Lilla Lee samfällighetsföreningen. I avgiften ingår el, värme, vatten och avlopp, sophämtning, fiber och vaktmästartjänster på gemensamma områden.
Gemensamma områden – Medlemmar i föreningen får tillgång till simbassäng, parkering och tvättstuga samt grönområden. Parkering i garage finns i mån av lediga platser.
Ägarlägenhet – Denna fastighet är en 3D fastigheter (ägarlägenhet). Det innebär att lägenheten är en egen fastighet och att man äger sin lägenhet (till skillnad från en bostadsrätt där man istället äger en andel i en bostadsrättsförening med rätt att bo i en specifik lägenhet.)
-
Gemensamhetsanläggningar
Gemensamhetsanläggning DALS-ED ED GA:8
GA1 -
Samfälligheter
Samfällighet DALS-ED ED S:2
samfallighet_1 -
Ekonomi
Taxeringsvärde- Byggnad
- 497 000 kr
- Tomt
- 57 000 kr
- Totalt
- 554 000 kr
- Taxeringsår
- 2022
- Taxeringskod
- 520
Pantbrev & inteckningar
- Antal pantbrev
- 1
- Totalt pantvärde
- 346 400 kr
-
Energi
- Status (energideklaration)
- Ej utförd
-
Byggnadssätt
- Byggnadstyp
- Ägarlägenhet
- Grund
- Stomme
- Betong
- Bjälklag
- Fasad
- Puts
- Takbeklädnad
- Betongpannor
- Utv. plåtarbeten
- Plåt
- Eldstad
- Fönster
- 3-glas
- Ventilation
- Mekanisk frånluft
- Vatten och avlopp
- Kommunalt VA
- Uppvärmning
- Fjärrvärme
-
Driftkostnad
Månadsavgift på 3995 kr betalas till Lilla Lee samfällighetsföreningen. I avgiften ingår el, värme, vatten och avlopp, sophämtning, fiber och vaktmästartjänster på gemensamma områden. Den årliga fastighetsavgiften uppgår till 4155 kr baserat på taxeringsvärdet och kommer förtryckt på inkomstdeklarationen.
- Försäkring
- 5 000 kr/år
- Övrigt
- 47 940 kr/år
- Total driftskostnad
- 52 940 kr/år