Dals Långed

Trivsam villa med vy över Dalslands kanal!

Alla bilder   Planlösning   Intresseanmälan

Stenebyvägen 20, Dals Långed

Utgångpris
850 000 kr
Antal rum
5
Boarea
133 Kvm
Biarea
63 Kvm
Tomtarea
1118 Kvm

På Stenebyvägen 20 i Dals Långed väntar en villa med utsikt över Dalslands kanal, där hemtrevnad och funktionalitet går hand i hand. Huset bjuder på en varm och inbjudande interiör med klassiska materialval, vackra bevarade detaljer och praktisk planlösning. Här finns plats för både familjeliv och umgänge, samtidigt tre sovrum på övre plan erbjuder utrymme för avkoppling. Altandäcket i söderläge med utsikt över vattnet är en perfekt plats för 11-kaffet, grillkvällar eller för att bättra på solbrännan. Läget i Dals Långed är idealiskt med närhet till gästhamn, café och promenadstråk längs kanalen. På bekvämt avstånd nås även samhällets centrum med butiker och service.

  • Fastigheten erbjuder

    • Sjöutsikt över Dalslands kanal
    • Rymliga sällskapsytor och tre sovrum
    • Altandäck och balkong i söderläge
    • Närhet till badplats, gästhamn och service
    • Luft-vattenvärmepump från CTC
  • Planlösning

    Entréplan
    Hall
    – Ljus och rymlig entré med laminatgolv, ljust målade väggar och trätak. Hallen erbjuder utrymme för hatthylla och skoställ samt inhyser trappan till övre plan.

    Matsal – En rymlig och inbjudande yta med plastmatta, vitmålad vävtapet och bröstpanel som skapar klassisk charm. Här finns plats för både festliga middagar och stilla kvällar med utsikt mot trädgården. I rummet finns en öppen spis med kamin som efter installation kan bli en naturlig samlingsplats. Trivsamt utsikt över Dalslands kanal från rummet.

    Kök – Funktionellt kök med laminatgolv, målade väggar och ljusa ytskikt. Här finns spis från Electrolux, ny kyl/frys, diskmaskin från Miele och fläkt. Utrymme för matbord framför det stora fönstret skapar en inbjudande plats för frukoststunder.

    Vardagsrum – Ett inbjudande och tidlöst vardagsrum med goda möbleringsmöjligheter. Rummet är klassiskt inrett med vackert parkettgolv, vita tapeter och vita takskivor. Via det stora fönstret i nordväst sprids behagligt dagsljus in i rummet.

    Hall – Praktiskt utrymme bakom köket med litet förråd, utgång mot trädgården och trappa till källaren.

    Badrum – Under trappan till övre plan hittas badrummet vilket är utrustat med toalett, handfat och duschkabin. Rummet är inrett med våtrumsmatta på väggar och golv samt vitmålat tak.

     

    Övre plan
    Hall
    – Rymlig och trivsam hall med laminatgolv, målade väggar och vita skivor i tak. Härifrån nås balkongen vilket har försetts med nytt räcke och trall samt bjuder på utsikt över både trädgård och vatten.

    Sovrum – Hemtrevligt sovrum med utrymme för dubbelsäng. Utrymmet är inrett med laminatgolv, blommig tapet som kombineras med målade väggar, trätak och fyra inbyggda garderober.

    Sovrum – Ett charmigt, mindre rum med grå plastmatta, grönmålad panel och vita skivor i tak. Utrymmet har plats för enkelsäng och mindre fristående möblemang och passar utmärkt som exempelvis barnrum eller klädkammare.

    Sovrum – Stämningsfullt sovrum med trägolv, väggar målade i mörkare blå nyans och trätak. Här finns plats för dubbelsäng och kattvinden ger extra utrymme till förvaring.

     

    Källarplan
    Hall
    – Här finns luft-vattenvärmepump från CTC (2002) samt vidare ingång till förråd och matkällare.

    Förråd och matkällare – Perfekt för förvaring av både matvaror och tillhörigheter.

    Tvättstuga – Rymlig tvättstuga med betonggolv, målade väggar, trätak och ny utgångsdörr. Här finns tvättmaskin från Electrolux, extra kyl och frys.

    Förråd – Rymligt förråd inrett med målad betong på golv och väggar.

    Rum – Utrymme där oljetanken tidigare stod, tanken är idag bortplockad. Utrymmet är inrett med jordgolv, betongväggar och trätak.

  • Övriga byggnader

    Förråd – Litet äldre förråd.

    Kallförråd – På baksidan av huset finns ett kallförråd med grusgolv.

  • Övriga upplysningar

    Solpaneler – Solpaneler (EcoFlow) finns på framsidan av huset (ej inkopplade).

    Fiber – Fiber finns i gatan men inte inkopplat till fastigheten.

    Eldstad – Öppen spis med kamin är inte färdiginstallerad, en del av röret (i skorstenen) saknas och behöver färdigställas av sakkunnig och kontrolleras av sotaren innan den tas i bruk.

    Inventarier – Möbler och inventarier kan lämnas kvar vid överenskommelse med köparen.

    Energideklaration – Fastigheten har nyttjats mindre än 25% av året och är därmed undantagen Boverkets krav om energideklaration.

  • Ekonomi

    Taxeringsvärde

    Byggnad
    436 000 kr
    Tomt
    117 000 kr
    Totalt
    553 000 kr
    Taxeringsår
    2024
    Taxeringskod
    220

    Pantbrev & inteckningar

    Antal pantbrev
    6
    Totalt pantvärde
    319 000 kr
  • Energi

    Status (energideklaration)
    Behövs ej
  • Byggnadssätt

    Byggnadstyp
    1½ planshus med källare
    Grund
    Grundmur
    Källare
    Stomme
    Trä
    Bjälklag
    Fasad
    Trä
    Takbeklädnad
    Betongpannor
    Utv. plåtarbeten
    Plåt
    Eldstad
    Fönster
    2-glas
    Ventilation
    Självdrag
    Vatten och avlopp
    Kommunalt vatten och avlopp.
    Uppvärmning
    Luft-vatten värmepump
  • Driftkostnad

    Kostnaden för el är baserad på 6500 kw/år inklusive uppvärmning. Bostaden har varit uppvärmd till 15 grader vintertid. Renhållning avser årsavgiften, 97 kr/tömning tillkommer. Den årliga fastighetsavgiften uppgår till 4 148 kr baserat på taxeringsvärdet och kommer förtryckt på inkomstdeklarationen.

    El
    16 800 kr/år
    Vatten/Avlopp
    6 800 kr/år
    Renhållning
    1 650 kr/år
    Försäkring
    5 819 kr/år
    Total driftskostnad
    31 069 kr/år

Planlösning

Bilder

Karta

Stenebyvägen 20, Dals Långed

Intresseanmälan till Stenebyvägen 20, Dals Långed

    500 tecken kvar


    Ansvarig Mäklare

    Stephanie Brodeur Flink

    Kontor: 0531-120 65

    Mobil: 076-349 25 28

    E-post: [email protected]

    Biträdande Mäklare

    Sofia Karlsson

    Kontor: 0531-120 65

    Mobil: 073-532 94 23

    E-post: [email protected]